Yunus Terapisi

Serebral felç, Otizm, işitme bozuklukları, zihinsel bozukluklar, konuşma ve işitme sorunları ve daha pek çok sağlık sorunun tedavisinde oldukça başarılı olduğu gözlemlenen yunus terapisi için Bodrum Dolphin Park sizin yanınızda!

Mutlu ve engelsiz bir yaşam için pek çok tedavi yöntemi saymak mümkün. Ancak fiziksel ve zihinsel engelleri ortadan kaldırabilmek için, bunun en temel yollarından biri olan sevgi, empati ve duygusal zekayı eklemeye ne dersiniz? Hem de dünyanın en sevimli canlılarının desteğiyle. Adına “Mutluluk Terapisi” de denen “Yunuslarla Terapi” pek çok fiziksel ve zihinsel engelin ortadan kalkmasına destek oluyor.

Yunuslarla terapi seansları sayesinde kaliteli ve mutlu yaşamın önünde engel oluşturan pek çok sağlık problemine çare olunabildiği gibi, var olan problemler de minimize edilebiliyor.

Peki, bu nasıl oluyor?

Yunuslarla Yüzmenin Faydaları Neler?

Doğal Mutluluk…

Beyinde rahatlama ve huzur yaratan yunusla terapi bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı oluyor, farkındalığı ve dikkati arttırıyor, özgüveni yükseltiyor, empati duygusunu güçlendiriyor.

İlk olarak 80’li yıllarda Down sendromlu bir çocukla Dr. Nathonsan’ın yaptığı bir çalışma, yunuslarla yapılan tedavinin çocuğun davranışlarında farklılıkların ortaya çıktığını gösterdi ve bu alandaki araştırmalar hız kesmeden devam etti.

Yunuslar, insan vücudundaki bir uyumsuzluk ve farklılığı güçlü sonar sistemleriyle fark edebiliyor ve bu durumu değiştirebiliyor. Beyinlerinde yüksek titreşimli sesler üretebilen yunuslar, bu sayede birbirleriyle iletişim kurabiliyor ve yön bulabiliyor. Duyma eşiğimizden yüksek olan bu ultrasonik sesleri insanların duyması mümkün değil ancak bizler çok tiz olan bu sesleri su içerisindeyken titreşimler şeklinde algılayabiliyoruz. Yüksek titreşimdeki ses dalgalarının maddelerin içinden geçme özelliği var yani ultrasonikler ve tahmin edebileceğiniz gibi yunusların ürettiği ses dalgaları da insan vücudunun içinden geçiyor.

İçimizden geçen ses titreşimleri sinir sistemin daha iyi çalışmasını sağlayan çeşitli biyokimyasal maddelerin üretimini tetikliyor.

Yunuslarla yalnızca yarım saat yüzen bir çocuk, artık dış dünyaya çok daha farkında ve meraklı gözlerle bakabiliyor. Yunus terapisinde çocuklar gülmek, ilk sözcüklerini söylemek, göz teması kurmak gibi pek çok beceriyi ilk kez geliştirebiliyor.

Yunuslarla gerçekleştirilen terapi seanslarının ardından zihinsel, bedensel ve ruhsal rahatsızlıkları olan pek çok kişinin sağlığına kavuştuğu da kanıtlanmış durumda.

Bilimsel araştırmalar yunuslarla yüzmenin, onlara dokunmanın zihinsel aktiviteyi %70 oranında arttırdığını ortaya koyuyor.

Yunuslar yüksek frekanslı ultrasonik sesler aracılığıyla insan beynini uyarıyor, böylelikle beyindeki zihinsel aktivite de artıyor.

Kimler Yunusla Terapi Seanslarına Katılabilir?

Yunusla terapi seanslarına katılacak olan hastaların, terapi öncesinde her türlü tıbbi tahlillerinin incelenmesi önemli. Bodrum Dolphin Park’ta da gerekli tüm tıbbi incelemeler seanslardan önce titizlikle gerçekleştiriliyor. Bu inceleme sonucunda hastanın bu tür bir tedavi için uygun olup olmadığına bakılıyor. Eğer hastanın durumu yunuslarla yüzmek için uygunsa, yunusla rehabilitasyon seanslarına başlanıyor. Çeşitli paralel terapisel etkileşimlere dayanan bu tedavi sürecinde kişi iyileşmenin yanı sıra olağanüstü bir canlıyla doğrudan temas kurmuş oluyor.

Yunusla Terapi Seansları

Bodrum Dolphin Park’ta gerçekleştirilen Yunuslarla Terapi seanslarında alanında profesyonel bir ekip size eşlik ediyor. Yaklaşık 15-20 dakika süren her seansta, terapistiniz bir yunus olsa da bu süre zarfında size destek olan bir antrenör de bulunuyor. Engelli bireylerin suya girmesi ve yunuslara temas etmesine yardımcı olan antrenörler terapinin daha verimli geçmesine destek oluyor.

Terapi sürecinde hasta yakınlarının, hastanın durumuyla ilgili doğru bilgiler vermesi oldukça önemli. Bu bilgilerin yanı sıra kişilerin özel ihtiyaçları da göz önünde bulunduruluyor ve her terapinin kişiselleştirilmiş olmasına özen gösteriliyor.

Yunus terapisinin iyi geldiği hastalıklar:

Otizm ve ADHD spektrum bozuklukları, Merkezi sinir sistemi hastalıkları, Travma sonrası gelişen veya doğuştan serebral palsi, Down sendromu ve diğer genetik eksiklikler, Psiko-motor gerilik, Depresyon, Alerjiler ve sensör hipersensivitesi, Epilepsi, İlaca dirençli epilepsi.

Zihinsel bozukluklar, Konuşma ve işitme engellileri, Nevroz, Travma sonrası stres bozuklukları, Fiziksel yaralanmalar (kazalar, kritik olaylar, travma), Yeme ve metabolik bozukluklar, Hafıza sorunları, Öğrenme bozuklukları, Metabozlima problemleri, Fiziksel yaralanmalar, Hormonal bozukluklar.

Neden Bodrum Dolphin Park Tercih Edilmeli ?

5500 metrekare kara, 63 bin metrekare deniz yüzeyi üzerine kurulu olan Bodrum Dolphin Park, özel eğitimli yunuslarıyla dileyen herkese sağlık terapileri gerçekleştiriyor. Özellikle de çocuklar için çok faydalı olan yunus terapileri, özel eğitmenler eşliğinde yapılıyor. Yunuslarla rehabilitasyon seanslarının psikolojik açıdan ne kadar faydalı ve etkili olduğu ise kanıtlanmış bir bilimsel gerçek. Psikolojik danışmanlarla birlikte bireysel olarak da uygulanabilen tedaviler grup terapisi şeklinde yapılabiliyor. Bodrum Dolphin Park tarafından “mutluluk terapisi” olarak adlandırılan seanslar pek çok sağlık sorununun tedavisinde kullanılıyor.

Çocukların duygusal gelişimlerinin güçlenmesi için de yunusla çocuk arasında kurulan iletişim bağının çok önemli olduğu bilim insanları tarafından sıklıkla dile getiriliyor. Çocuklara yönelik terapi programlarında çeşitli oyunlar oynanıyor ve bu sayede çocuklar öğrenme ve konsantrasyon yeteneklerini geliştiriyorlar. Çocuklarda özgüven gelişiminde de yunuslarla yüzmek çok etkili oluyor.